sobota, 21 grudnia 2013

GRY WOJENNE I POLITYCZNE - BRAWUROWY BATORY

Elekcja Batorego zaczęła się bardzo burzliwie. Gdy jedni ogłosili królem Polski austriackiego cesarza Maksymiliana, Jan Zamoyski zaproponował kandydaturę Anny Jagiellonki. Sęk w tym, że nie mogła rządzić sama i potrzebowała męża. Wtedy na tapetę wyjechał książę siedmiogrodzki Stefan Batory de Somlyo, który właśnie odniósł w swoim kraju głośne zwycięstwo, konfiskując przy tym wiele majątków, co cnaczyło, ze ma kasę. I tak Madziar usiadł na polskim tronie i od razu spodobał się polakom. Annie też chociaż nie dane jej było zbytnio cieszyć się meżem. Jak na owe czasy była leciwą damą (miała około pięćdziesiątki) i gdy składano monarszej parze gratulacje z okazji ślubu jakiś szlachcić mruknął: "Zródź, babo, dziecko, a ababie sto lat..." Gburowany Węgier nie miał zbytniego pociągu do płci niewieściel, a już zwłaszcza do niemłodej żony. 

sobota, 14 grudnia 2013

NAPOLEON BONAPARTE - WIELKI WÓDZ

Napoléon Bonaparte, Napoleon I (ur. 15 sierpnia 1769 w Ajaccio na Korsyce, zm. 5 maja 1821, o 17:49, w Longwood na Wyspie Świętej Heleny) – pierwszy konsul Republiki Francuskiej 1799-1804, cesarz Francuzów w latach 1804-1814 oraz 1815, prezydent (1802-1805) i król Włoch w latach 1805-1814.
Pełny tytuł Napoleona w momencie największej potęgi, w latach 1809–1813 brzmiał: Jego cesarska i królewska mość, z łaski Boga i konstytucji republiki, cesarz Francuzów, król Włoch, mediator Związku Szwajcarskiego, protektor Związku Reńskiego etc.
Postać Napoleona wywoływała i wywołuje kontrowersje. Jest uważany z jednej strony za jednego z najwybitniejszych mężów stanu, przywódców, strategów wojny, reformatorów ustroju państwowego i prawa (Kodeks Napoleona, Code pénal), a z drugiej strony – za egotystę, tyrana i agresora.

W polskiej tradycji niepodległościowej i romantycznej, z uwagi na wiązanie z osobą Napoleona w okresie zaborów ogromnych nadziei społeczeństwa polskiego na odzyskanie niepodległości, idea napoleońska i uwielbienie dla osoby Napoleona było przejawem patriotyzmu, miłości do Ojczyzny i wyrazem poczucia tożsamości narodowej.