wtorek, 14 czerwca 2011

EWOLUCJA CZŁOWIEKA

HOMINIDY - istoty człowiekowate (7mln. lat temu, Ameryka Południowa)

AUSTRALOPITEK - roślinożerne, używały kamiennych narzędzi (4mln. lat temu, Afryka południowa)

HOMO HABILIS - człowiek zręczny, wytwarzał kamienne pięściaki (3mln. lat temu)

HOMO EREKTUS - człowiek wyprostowany, udoskonalił narzędzia, posługiwał się ogniem, polował na drobne zwierzęta (ok. 2mln. lat temu)

NEANDERTALCZYK - pojawił sięok. 250 tys. lat temu na terenie dzisiejszych Niemiec, wielu uważa, że posługiwał się mową.

HOHO SAPIENS SAPIENS -  człowiek rozumny, pojawił się w Azji , na Bliskim wschodzie ok. 10 lat temu, używał harpunów, łuków, oszczepów, budował szałasy, polował na gruba zwierzynę.

DZIESIEJSZA GOSPODARKA

DEKOLONIZACJA - proces uzyskiwania niezależności państwowej przez terytoria będące niegdyś koloniami. Może następować za porozumieniem stron - w sposób pokojowy lub na skutek powstania, rewolucji lub innego konfliktu zbrojnego.

WOLNY RYNEK - szczególny rodzaj rynku, na którym wymiana dóbr dokonuje się w wyniku dobrowolnie zawieranych transakcji pomiędzy kupującymi a sprzedającymi przy dobrowolnie ustalonej przez nich cenie.

MONOPOL - rynek, na którym jest tylko jeden sprzedawca

KONKURENCJA - proces, w którym przedmioty rynkowe współzawodniczą ze sobą w zawieraniu transakcji rynkowych.

KAPITALISTYCZNA EUROPA

MANUFAKTURY -zakład produkcyjny, w którym produkcja masowa złożonego produktu końcowego odbywa się ręcznie i oparta jest na podziale pracy: poszczególne etapy produkcji wykonywane są przez pracowników wyspecjalizowanych w ich wykonywaniu.

POPYT - zapotrzebowanie na dany towar

PODAŻ - towar, który jest potrzebny

REWOLUCJA PRZEMYSŁOWA - proces zmian technologicznych, gospodarczych, społecznych i kulturalnych, który został zapoczątkowany w XVIII wieku w Anglii i Szkocji[1] i związany był z przejściem od ekonomii opartej na rolnictwie i produkcji manufakturowej bądź rzemieślniczej do opierającej się głównie na mechanicznej produkcji fabrycznej na dużą skalę (przemysłową).

KOLONIALIZM - olityka państw rozwiniętych gospodarczo polegająca na utrzymywaniu w zależności politycznej i ekonomicznej krajów słabo rozwiniętych, wykorzystywaniu ich zasobów ludzkich i surowcowych. Początki kolonializmu wiążą się z okresem wielkich odkryć geograficznych przełomu XV i XVI wieku.